A végelszámolás menete
A Társaság ügyvezetőjének vagy a tagoknak össze kell hívnia egy taggyűlést, amely elhatározza a végelszámolást, a végelszámoló megválasztását, a végelszámolás kezdő időpontját. A taggyűlést Irodánkban vagy a cég székhelyén szoktuk megtartani, a taggyűlési jegyzőkönyvet megszerkesztjük, ügyvédünk ellenjegyzi.
A végelszámolás kezdő időpontjától, a korábbi vezető tisztségviselő megbízatása megszűnik, a cég vezető-tisztségviselője a végelszámoló lesz.
A végelszámolást a cégbíróságnak bejelentjük.
A végelszámoló legfontosabb feladatai a végelszámolás során:
- a cég vagyoni helyzetét felméri,
- követeléseit behajtja,
- tartozásait kiegyenlíti,
- jogait érvényesíti és kötelezettségeit teljesíti,
- vagyoni eszközeit szükség esetén értékesíti,
- a hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyont a cég tagjai (részvényesei) között
- pénzben vagy természetben felosztja és a
- cég működését megszünteti.
A végelszámolás kezdetén a cég korábbi vezető tisztségviselője köteles:
- a végelszámolás kezdő napját követő 30 napon belül, tevékenységet lezáró beszámolót készíteni, azt közzétenni
- a végelszámolás kezdő időpontját követő 30 napon belül a tevékenységzáró adóbevallásokat az adóhatósághoz benyújtani,
- a tevékenységet lezáró adóbevallással egyidejűleg teljesíteni az elmaradt adóbevallási kötelezettségeket
- a cég iratanyagát legkésőbb a végelszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül átadni a végelszámolónak.
Az adóbevallási kötelezettséget teljesíteni kell akkor is, ha adófizetési kötelezettség nem keletkezett!
A cég hitelezői a követeléseiket a végelszámolás megindításának közzétételét követő 40 napon belül jelenthetik be a végelszámolónak. A végelszámoló a hitelezői igényekről jegyzéket készít, amelyet benyújt a cégbírósághoz.
A végelszámoló a tevékenységet záró beszámoló mérlegének adataiból végelszámolási nyitó mérleget, majd a hitelezői követelésekből kiindulva korrigált végelszámolási nyitó mérleget készít, amelyet a taggyűlés elé terjeszt. A korrigált nyitómérleg jelentősége a cég valós vagyoni helyzetének felmérésében áll.
Ha a végelszámolás a megindításának üzleti évében nem fejeződik be, a végelszámoló a számviteli törvényben meghatározott üzleti évenként köteles:
- elkészíteni a számviteli törvény szerinti beszámolót;
- az elkészített beszámolót a végelszámolás üzleti évének fordulónapját követő 150 napon belül letétbe helyezni és közzétenni;
- tájékoztatót készíteni a cég, valamint a végelszámolási eljárás helyzetéről a legfőbb szerv és a cégbíróság részére
A végelszámolás lezárása
A végelszámolást - annak kezdő időpontjától számított - három éven belül be kell fejezni.A végelszámoló a végelszámolás utolsó üzleti évéről beszámolót, zárójelentést és vagyonfelosztási javaslatot, továbbá záró adóbevallásokat készít.
A záró adóbevallások, a beszámoló és a vagyonfelosztási javaslat elkészítésénél a végelszámoló figyelembe veszi a végelszámolás befejezéséhez szükséges, jövőben felmerülő költségeket, a vállalkozásból kivont jövedelem után a kifizető által megállapított, bevallott és megfizetendő személyi jövedelemadót.
A vagyonfelosztási javaslatban dönteni kell a végelszámoló díjáról, a végelszámolás költségeinek, köztük az iratanyag őrzésének és a cég megszűnésével kapcsolatban felmerülő egyéb költségeknek a viseléséről is
A végelszámolás lezárását - ahogy a megindítását is - a cégbírósághoz kell bejelenteni. A társaság akkor töröli a cégbíróság, ha ellene semmilyen eljárás nincs folyamatban és a társaság nyilvántartott köztartozással nem rendelkezik.