Ha kifutottunk a 30 napos határidőből, úgy tudjuk lekérdezni, hogy bejelentkezünk a magyarorszag.hu-ra, utána megkeressük az „EBEV szolgáltatásokat”, utána a „lekérdezés” menüpont „üzenetek lekérdezése” pontját választjuk. Indítunk egy „Új lekérdezést” és odafigyelve, hogy a társaságunkat kiválasszuk, legalább 2-3 hónapra visszamenve kérdezzük le az üzeneteket.
A beszámoló benyújtásának elmulasztása esetén az alábbi következményekkel számolhatunk!
Fontos megjegyezni, hogy a NAV-nak nincsen olyan kötelezettsége, hogy napra pontosan egymást követően alkalmazza a szankciókat, tehát a szankciók alkalmazása a társaságoknál különböző időpontokban következhet be:
1. Először is a NAV 30 napos határidő tűzésével felszólít minket, hogy pótoljuk a 2018-as beszámolót. Tapasztalatunk szerint a 2018-as beszámolókkal kapcsolatosan ez idén szeptemberben tömegesen megtörtént.
2. Amennyiben nem adjuk be 30 napon belül a beszámolót, 200 ezer forint mulasztási bírság kiszabása mellett megint kapunk 30 napot, hogy pótoljuk a beszámolót.
3. A bírság kiszabását után, amennyiben a 30 nap leteltét követően sem pótoltuk a beszámoló benyújtását, akkor a következő szankció az adószám törlése. Az erről szóló határozat véglegessé válását (15 nap) követően értesíti a NAV a cégbíróságot is. Tapasztalataink szerint, az adószám törlő határozatot a bírságot követően gyorsan megküldi az adóhatóság az adózónak. Az adószám törlésével egyébként az esetleges görgetett levonási/visszaigénylési jogunk is elenyészik, azzal a korábbi időszakra nézve élni nem tudunk többé.
4. Ezután a cégbíróság külön felhívás nélkül elrendeli a társaságunk kényszertörlését, amelynek véglegessé válásáig (15 nap) még mindig van időnk cselekedni! Sőt sok esetben a 15 napnál is több időnk van, de itt már pengeélen táncolunk.
Fontos tudni, hogy a kényszertörlést követően a társaság gazdasági tevékenységet nem folytathat, amely további komoly problémákat jelenthet a vállalkozásnál.
Kényszertörlést követően
1, Amennyiben társaságunk nem tudja a kényszertörlést megakadályozni és nincs vagyon a társaságban, akkor a cégbíróság a társaságot megszüntetheti.
2, Amennyiben vagyon van, de követelés nincs a társaságban a Cégbíró rendelkezhet a vagyon tagok közötti felosztásáról.
3, Amennyiben vagyon is van és követelés is, vagy a tulajdonnal kapcsolatosan további tisztázni való merül fel, akkor a cégbíróság a felszámolási eljárást fogja elrendelni, ahol a felszámoló fogja képviselni a társaságot és a cégmegszüntetési eljárás felszámolás keretében fog befejeződni.
Hiába van vagyon, ingatlan, bankszámlapénz, követelés, amely kapcsán a kényszertörlés átfordul felszámolásba, ez az egyetlen cégmegszüntetési eljárás, amelyből nem lehet a társaság működését visszaállítani, kizárólag a vagyont megszerezni, amely nagy valószínűséggel adófizetési kötelezettséget von maga után.
Éppen ezért javasoljuk, amely társaság nem adta még be beszámolóját ne halogassa, illetve minden társaság megbízottja figyelje a cégkaput.